TRENINGI
AQUAFITNESS

Rodzaje treningów Aqua fitness

Wszechstronność zajęć aqua fitness i możliwość kierowania ich do różnych grup odbiorców, a także stały prężny rozwój tej branży wpływa na pojawianie się coraz to nowych odmian aqua fitness.

W związku z powyższym instruktorzy powinni określać swoje zajęcia nie tylko jednym ogólnym hasłem aqua fitness, ale posługiwać się  nazwami (klasyfikować je) wg realizowanych celów. Dzięki temu potencjalni uczestnicy tej formy ruchowej będą mogli dokonywać wyboru tych aktywności, które są dostosowane do ich preferencji, a więc potrzeb, upodobań, celów czy innych czynników.

Zajęcia aqua fitness można podzielić z uwagi na następujące kryteria:

  1. wykorzystywany sprzęt: aqua ball, aqua disc, aqua nuddel, aqua twin, aqua cycling, aqua step.
  2. specyfikę grup,  do których adresowane są zajęcia: aqua for men, aqua senior, aqua dla kobiet w ciąży, aqua kids.
  3. rodzaj wdrażanej metody treningowej: aqua fatburner, aqua intervall, aqua circuit training.
  4. cel zajęć: aqua zdrowe plecy, aqua core stability, aqua power,  aqua fatburner, aqua stretch.
  5. aranżację zajęć i jej styl, gdzie podstawowym wyznacznikiem jest muzyka:  aqua afro dance, aqua irisch dance, aqua bollywood, aqua ballet, aqua musical, aqua fun, aqua duo.
  6. zastosowanie innych technik dotyczących ruchów ciała: aqua fight kick, aqua joga, aqua pilates, aqua watsu, aqua jogging, aqua walking, aqua stretch.

Biorąc pod uwagę w.w kryteria podziału zajęć przedstawiamy przykładowe formy treningu aqua fitness:

AUTORSKIE PROGRAMY TRENINGOWE -Beaty Zysiak-Christ

Autorki pierwszej i jedynej metodycznej książki o Aqua fitness

AQUA POWER

Lekcja tzw. „całego ciała”; trening kompleksowy, mający za zadanie zwiększenie siły, wytrzymałości, kondycji oraz kształtowanie czasu reakcji, ruchomości w stawach, pojemności wyrzutowej serca. Stosowane w zajęciach tego typu kroki i ćwiczenia wykonywane są z dużą intensywnością; polecane jest wykorzystywanie sprzętu zwiększającego powierzchnie oporowe np. rękawice, aqua disc, hantle i inny.

AQUA CROSS

lekcja o charakterze treningu kompleksowego i uzupełniającego.  Jego celem jest rozwój partii mięśniowych, które nie są mocno angażowane w trakcie codziennych ćwiczeń.  Jest też treningiem zwiększającym siłę, wytrzymałość, kondycję oraz pojemność wyrzutową serca.
Stosowane w zajęciach kroki i ćwiczenia wykonywane są z dużą intensywnością. W treningu wykorzystywany jest  też sprzęt zwiększający powierzchnie oporowe np. disc, hantle, power stick, rękawice i inny.

AQUA MEN

Trening skierowany dla osób już aktywnie trenujących już inne sporty w głównej mierze sporty siłowe. Trening charakteryzujący się dużą intensywnością oraz wykorzystywanym oporem środowiska wodnego i wykorzystywany sprzęt oporowy. Zwiększa wytrzymałość, siłę
i kształtujący przede wszystkim górne partie mięśniowe.

AQUA INTERVALL - AUTORSKA MODYFIKACJA

jedna z najciekawszych, ale i najbardziej intensywnych form aqua fitness. Powstała w wyniku poszukiwania skutecznej metody treningowej. Czas pracy i regeneracji w czasie treningu interwałowego są z góry dokładnie ustalone. Istnieje kilka rodzajów treningów interwałowych, które wybierane są w zależności od poziomu grupy oraz poziomu intensywności, na jakim chcemy pracować.

Trening interwałowy wymaga stosowania specjalnie skomponowanej muzyki do ćwiczeń. Wskazane jest używanie przez uczestników mierników tętna.

AQUA KIDS

Trening skierowany do małych sportowców jako uzupełnienie w okresie przygotowawczym lub przejściowym. Poprawia kondycję, wzmacnia układ sercowo-naczyniowy, wydolnośc tlenowo-beztlenową. Przeplatany formami zabawowymi.

AQUA PROFESSIONAL

Trening skierowany dla sportowców wyczynowych. Jego wszechstronność ma na celu poprawę wydolności tlenowo-beztlenowej, siły i wytrzymałości, wzmocnienie układu kostnego, elastyczności i szybkości.

KLASYCZNE PROGRAMY TRENINGOWE

Sprawdzone i popularne programy treningowe

AQUA FATBURNER

lekcja o charakterze mieszanym: wytrzymałościowo-siłowym, ukierunkowana głównie na spalanie tkanki tłuszczowej. Najważniejszym elementem tej lekcji jest wszechstronny trening wykorzystujący ciągłą metodę pracy.
Wskazany jest podczas takich zajęć stały monitoring poziomu tętna u uczestników.

AQUA CIRCUIT TRAINING

trening wytrzymałościowo-wzmacniający w formie obwodu stacyjnego.
To odmienna od wszystkich metoda pracy w wodzie tzw. mini siłownia w wodzie, pozwalająca na wykorzystanie w jednym czasie różnorodnego sprzętu. Ćwiczenia mimo tego, że są proste to czas ich trwania i forma organizacji czyni, że stają się niezapomnianym wyzwaniem dla uczestników zajęć.
Wybierane są nie tylko przez kobiety ale i przez mężczyzn.

AQUA STEP

Lekcja polega na rytmicznym wchodzeniu i schodzeniu z platformy. Zajęcia kształtują zmysł równowagi, a odmienne środowisko powoduje nawet większe wyzwanie dla uczestników stepu niż na lądzie.
Dzięki ćwiczeniom AQUA STEP poprawia się koordynacja ruchowa, wzmacniają mięśnie kończyn dolnych. Jest to optymalne połączenie treningu układu krążeniowego
z treningiem partii mięśniowych kończyn dolnych.

AQUA JOOGING

lekcja pozwala na efektywny trening krążeniowo-oddechowy, kształtujący jednocześnie mięsnie brzucha, bioder i nóg.
Pierwsze bieganie w wodzie, jako forma treningu, datowane jest na rok 1970, kiedy to amerykański trener lekkoatletyczny marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych, McMaters ( Lakӓmper 1995, s. 13), po kontuzji nogi, w celu odzyskania zdrowia stworzył innowacyjny program rehabilitacyjny. Dla przyspieszenia powrotu do zdrowia i kondycji wynalazł pomoc, która pozwalała utrzymać mu się na powierzchni wody – Wet West. Kamizelka, która ułatwia bieganie w wodzie bez potrzeby kontaktu
z dnem.

AQUA WALKING

Lekcja nadająca się dla początkujących osób, które rozpoczynają przygodę z wodą oraz osób starszych i z nadwagą. Zajęcia polecane są także dla osób po urazach aparatu ruchu i cierpiących na reumatyzm oraz seniorów.

AQUA SENIOR (w okresie ZŁOTEJ JESIENI)

Są to zajęcia w wodzie, w trakcie których wykorzystuje się różne formy prostych kroków i ćwiczeń ogólnorozwojowych, oddechowych, gibkościowych i rozciągających, a także terapeutycznych, ukierunkowanych na wzmocnienie i usprawnienie poszczególnych grup mięśniowych, poprawiających ruchomość w stawach.
Ogromne zadanie w tej lekcji ma odpowiedni dobór muzyki i sprzętu. Aktywność fizyczna stanowi tu doskonałe połączenie przyjemności z wszechstronnym usprawnieniem całego ciała.
Zastosowanie wszelkiego rodzaju ćwiczeń fizycznych w wodzie może stać się swoistym panaceum na wszelkiego rodzaju dolegliwości i niedomagania osób będących w zaawansowanym wieku. Należy zasięgać informacji od lekarza o stanie zdrowia uczestników zajęć oraz o braku przeciwwskazań do podejmowania przez nich aktywności fizycznej.

AQUA DANCE

Zajęcia głównie o charakterze wytrzymałościowym, podczas których kluczem do aranżacji lekcji i budowania choreografii jest muzyka. Celem aqua dance jest praca nad koordynacją ruchów, poznanie kroków i elementów różnych stylów tańca takich jak: salsa, taniec brzucha, taniec irlandzki, taniec klasyczny, ale wykonane zgodnie z panującymi w wodzie zasadami.
Zajęcia te w sposób szczególny uwrażliwiają uczestników na muzykę, pozwalają poznać jej różne style dostarczając nowych wrażeń oraz lepszą motywację np. Tschaikowsky aqua ballet, Latino dance aqua, Belly dance Adua

AQUA FIGHT KICK

Lekcja o wysokim poziomie intensywności wysiłkowej,  wykorzystująca techniki różnych sztuk walki. Tego typu zajęcia cieszą się  popularnością, nawet wśród mężczyzn.

AQUA JOGA, AQUA STRETCH

Lekcja wymagająca cieplejszej wody nawet 30 stopni C, ponieważ ćwiczenia mają charakter bardziej statyczny niż dynamiczny. Ruchy są wykonywane w sposób płynny, spokojny oraz z zatrzymaniem pozycji stretchingowych i pozycji jogi (asan).

AQUA PILATES

Polega w pierwszej kolejności na ćwiczeniach mających za zadanie wzmocnić mięśnie głębokie tułowia oraz mięśnie dna miednicy. Świadome zlokalizowanie tych mięśni przez uczestników zajęć oraz utrzymanie ich w odpowiednim napięciu pozwala w dalszej kolejności na wzmacnianie mięśni całego ciała czyli mięśni powierzchownych tułowia oraz mięśni kończyn górnych i dolnych. Aqua pilates wymaga od uczestników koncentracji i dokładności. Duże znaczenie odgrywa tu wizualizacja, wykorzystywana w celu ułatwienia prawidłowego wykonywania ćwiczeń i ustawienia ciała.

AQUA WATSU

Bazuje na elementach masażu, uaktywniania stawów, rozciągania mięśni, głębokich oddechów i na japońskiej metodzie odprężania Sehiatsu.
Jest to metoda, która integruje elementy cielesnej i emocjonalnej bliskości.
Watsu oferuje kombinacje odciążenia kręgosłupa w ćwiczeniach przygotowujących do porodu. Wiele kobiet w ciąży cierpi na problemy utrzymania postawy ciała oraz poczucie niskiej sprawności. Odciążenie i bycie noszonym w wodzie, poprzez ćwiczenia AQUA WATSU daje uczucie lekkości. Leżenie w wodzie wspomaga pogłębienie oddychania. Jednocześnie muskulatura i miednica rozluźniają się, co pomaga kobietom podczas porodu. Na starsze dzieci ćwiczenia AQUA WATSU oddziałują pozytywnie, bowiem mogą one pełnić funkcję element zabawowy.
Zastosowanie whatsu szczególne pomocne może okazać się w takich dziedzinach jak: ortopedia, osób niepełnosprawnych.

AQUA DLA KOBIET W CIĄŻY

Celem tych zajęć jest utrzymanie sprawności kobiet w czasie przebiegu okresu ciąży, czy też przeciwdziałanie skutkom ubocznym
i dolegliwościom jakie mogą wystąpić w tym stanie. Szczególna uwaga poświęcona jest na rozluźnienie napiętych i wzmocnienie osłabionych mięśni a także stworzenie podczas zajęć atmosfery relaksu i odprężenia.

Honorujemy karty

Regulamin dla użytkowników kart lojalnościowych

Regulamin uczestnictwa w zajęciach Aqua fitness

Zasady udziału w zajęciach dla użytkowników kart