AQUAFITNESS

Poznaj AQUA FITNESS

Trudno przecenić zalety wpływu środowiska wodnego na organizm człowieka. Specyficzne właściwości wody takie jak: temperatura, ciśnienie, gęstość i ciężar właściwy przyczyniają się do korzystnych zmian w organizmie osoby przebywającej w wodzie

W wodzie ruch wykonuje się łatwiej, gdyż środowisko te powoduje pozorne zmniejszenie masy ciała i siły grawitacji działającej stale na człowieka.

Aktywność ruchowa w tym środowisku ma duże znaczenie relaksujące, zdrowotne oraz kompensacyjno-korekcyjne. Temperatura wody, niższa od temperatury ciała człowieka, powoduje hartowanie organizmu i wzmocnienie odporności, a ciśnienie jakie wywiera woda na zanurzone ciało wzmacnia, między innymi, mięśnie oddechowe.

Na człowieka zanurzonego w wodzie działa wiele czynników wynikających z różnic między środowiskiem wodnym a lądowym. Wpływają one głównie na funkcje układu oddechowego, krążenia, termoregulację, pracę układu kostno-stawowego oraz mięśniowego.

Ciśnienie i odpowiednia temperatura działające na ciało w środowisku wodnym jest masażem sprzyjającym usuwaniu produktów przemiany materii oraz usprawniającym proces termoregulacji (Kałmuczak, Pietrusik 1996).

Powyższa forma aktywności ruchowej w wodzie cieszy się dużą popularnością na całym świecie. Zarówno wśród osób zupełnie zdrowych, jak również niepełnosprawnych.

Aqua fitness zalecany jest również jako forma usprawnienia dostępna dla wszystkich: dla osób po operacjach, otyłych, starszych, cierpiących na artretyzm, osteoporozę, mających problemy z układem kostno-stawowym.

Wymiernym efektem zdrowotnym treningu w wodzie przeciwdziałającym chorobom układu krążenia jest między innymi likwidacja przewlekłego stresu oraz zmiany wydolności tlenowej (M.Kałwa, B.Zysiak 2006).

Aqua fitness może być również z powodzeniem uprawiany przez kobiety w ciąży.

Popularność tej formy aktywności fizycznej w wodzie przyczyniła się do powstania wielu szkół zajmujących się propagowaniem i opracowywaniem specjalnych programów ćwiczeń dostosowanych do możliwości i oczekiwań ćwiczących.

Oddawanie ciepła podczas wysiłku w wodzie zwiększa się o 60-80 % w porównaniu z wysiłkiem na lądzie. Czynnik ten przyśpiesza przemianę materii.

Udokumentowano (Zysiak i Kałwa) w okresie półrocznej obserwacji i badań że:
Wystąpiła poprawa poboru tlenu w przeliczeniu na kilogram masy ciała. Wykazano również, że w okresie 6 miesięcy trening zdrowotny oparty o kształtowanie siły w warunkach środowiska wodnego istotnie poprawia wydolność tlenową w przeliczeniu na kilogram masy ciała i usprawnia proces wymiany gazowej u kobiet z nadwagą, co sprzyja poprawie przemiany materii i obniżeniu masy tłuszczu. Reakcja organizmu człowieka na działanie wody związana jest głównie z warunkami termicznymi, wynika zatem z temperatury wody.

AQUA FITNESS - dla kogo?

Zajęcia aqua fitnessu kierowane są do wszystkich grup wiekowych, Każdy wybierze coś dla siebie
  1. Dzięki odciążeniu trening w wodzie jest wskazany dla osób: po przebytych urazach np. złamania, skręcenia, zwichnięcia (wzmacnianie mm, zwiększanie zakresu ruchu unieruchomionych wcześniej stawów) dotkniętych bólami stawów i kręgosłupa, ponieważ przez zmniejszanie tonusu mm i rozluźnienie aparatu stawowo – więzadłowego możliwy jest bezpieczny i bezbolesny trening wzmacniający (w odciążeniu z obciążeniem)
  2. Dzięki poprawie wydolności ogólnej, głównie przez uaktywnienie układu krążeniowo -oddechowego wskazany dla osób: dotkniętych niedomaganiami ze strony układu krążenia (nie wymienionymi w przeciwwskazaniach), dla których wysiłek w wodzie jest jak najbardziej zalecany z uwagi na ułatwione odprowadzenia krwi żylnej z części obwodowej do centrum, a także z uwagi na przyspieszenie zdolności resorbcyjnych niewielkich opuchlizn. dotkniętych niedomaganiami ze strony układu oddechowego (nie wymienionymi w przeciwwskazaniach), dla których trening w wodzie to okazja do bardzo efektywnego angażowania mięśni oddechowych głównych jak i pomocniczych (astma bez ataków)
  3. Dzięki wpływowi na psychikę wskazany dla osób: nie umiejących pływać (oswojenie, bezpieczeństwo, grupa) przemęczonych, zestresowanych (endorfiny) starszych (możliwość indywidualnego regulowania intensywności, tzw. „schowanie się" w wodzie) dzieci (jako forma zabawy i oswojenia się z wodą) sportowców (jako relaks, odprężenie, odmiana oraz szybsza odnowa biologiczna) kobiet ciężarnych (do 8 miesiąca ciąży, gdyż później dochodzi między innymi do rozluźnienia miednicy oraz rozmiękczenia kości a trening relaksujący i ruchy w pełnym zakresie mogłyby ten stan pogłębić; ponadto zimna woda mogłaby wywołać nieoczekiwane skurcze macicy)

Dzieci, sportowcy, kobiety w ciąży i osoby starsze - dowiedz się więcej

W przypadku osób w podeszłym wieku nie ma właściwie przeciwwskazań do podejmowania aktywności fizycznej w środowisku wodnym. Istotnym przeciwwskazaniem to brak zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia uczestnika zajęć oraz informacji o braku przeciwwskazań do podejmowania aktywności fizycznej. Regularny udział w zajęciach

w wodzie (od 2 do 4 razy w tygodniu) zapewnia poprawę kondycji, dobre samopoczucie oraz uzyskanie założonych celów. Intensywność obciążenia w każdych zajęciach nie powinna przekraczać 40 – 60 % maksymalnych możliwości wysiłkowych ćwiczących, a czas jednorazowych zajęć powinien trwać od 30 do 45 minut. Najbardziej popularną formą zajęć zalecanych osobom starszym jest „Aqua Aerobik Senior „. Program zalecanych zajęć powinien uwzględniać połączenie elementów Aqua aerobiku z ćwiczeniami gimnastycznymi

i terapeutycznymi. W zajęciach Aqua aerobiku z osobami w wieku starszym wykorzystuje się różne formy kroków podstawowych, ćwiczeń ogólnorozwojowych z obciążeniem, oddechowych, równoważnych, gibkościowych i rozciągających, a także terapeutycznych ukierunkowanych na wzmocnienie i usprawnienie poszczególnych grup mięśniowych, (np. kończyn dolnych, prostowników grzbietu, mięśni brzucha), poprawiających ruchomość w stawach oraz gibkość.

  • dzieci (jako forma zabawy i oswojenia się z wodą)
  • sportowców, kulturystów (jako relaks, odprężenie, odmiana oraz szybsza odnowa biologiczna, kształtowanie poszczególnych partii mięśniowych)
  • kobiet ciężarnych (do 8 miesiąca ciąży, gdyż później dochodzi między innymi do rozluźnienia miednicy oraz rozmiękczenia kości a trening relaksujący i ruchy w pełnym zakresie mogłyby ten stan pogłębić; ponadto zimna woda mogłaby wywołać nieoczekiwane skurcze macicy).

Aqua fitness dla kobiet w ciąży

dlaczego warto ćwiczyć

Ciąża to nie powód, żeby rezygnować z aktywności. Sprawna mama to przecież same korzyści – nie tylko dla dziecka, ale i dla niej samej. Zadbaj o to, by być w formie przez całe dziewięć miesięcy. Jeśli do tej pory uprawiałaś sport, z pewnością nie będziesz chciała zrezygnować z ruchu. I wcale nie musisz. Powinnaś tylko dostosować rodzaj ćwiczeń do stanu, w którym teraz jesteś, zwłaszcza gdy twój brzuszek zacznie się już zaokrąglać.

Nawet przyszłe mamy, które do tej pory niezbyt regularnie ćwiczyły, też mogą zadbać o swoją kondycję – to naprawdę doskonały sposób, by lepiej przygotować się do porodu. Zresztą nie tylko – już podczas ciąży dostrzeżesz znaczne korzyści, bo dzięki ćwiczeniom zminimalizujesz dolegliwości kolejnych miesięcy.

Gdy zdecydujesz się poprawić swoją kondycję, Zadzwoń. Zadbamy o to, by dopasować rodzaj ćwiczeń do Twojego obecnego stanu. Powinnaś też porozmawiać o tym ze swoim lekarzem – on również musi się wypowiedzieć, czy wybrana aktywność jest dla ciebie wskazana.

Pozytywny wpływ systematycznego udziału w zajęciach aqua dla kobiet w ciąży
dla mamy i dziecka

– wzrost ogólnej sprawności fizycznej
trening aerobowy wzmaga krążenie i polepsza zaopatrywanie organizmu w tlen dla mamy i dziecka
– nacisk hydrostatyczny wody wzmaga przepływ krwi i zapobiega powstawaniu żylaków i zakrzepów
– mniejszy przyrost masy ciała i mniejsze odkładanie tłuszczu w czasie ciąży
– krótszy poród, rzadsze powikłania
– efekt masażu wody wpływa na „odpływanie” zbioru płynów z ramion i nóg oraz usprawnia
czynności nerek
– nacisk wody odciąża stawy, żyły i więzadła
– polepszenie postawy ciała
– wzmocnienie narządu ruchu, muskulatury
– tolerancja na obciążenie podczas porodu
– fizyczne i psychiczne samopoczucie mamy przenosi się na dziecko (woda wycisza, koi, )
– po porodzie skraca się czas odnowy aparatu mięśniowo- więzadłowego.
– w wodzie znika większość dolegliwości ciążowych
– likwidacja zaparć towarzyszących II i III trymestrowi ciąży
– łożysko poprzez ćwiczenia lepiej się rozrasta i dużo lepiej zaopatruje dziecko w składniki odżywcze
– zmniejszająca się ilość tkanki tłuszczowej po 5 roku życia dziecka
– szybszy rozwój psychofizyczny już w momencie porodu i przez pierwsze pięć lat życia

Ważne informacje dla kobiet w ciąży

DOLEGLIWOŚCI W CZASIE CIĄŻY, KTÓRE NIE POWINNY NIEPOKOIĆ

1. nudności, wymioty, Wskazania: po przebudzeniu zjeść kromkę chleba, w ciągu dnia dużo małych posiłków

2. Zatwardzenia Progesteron zmniejsza napięcie mm macicy co powoduje rozleniwienie jelit Wskazania: obfite picie wody, soków, niskokaloryczne i łatwostrawne posiłki, aktywność ruchowa w wodzie i na lądzie

3. Problemy krążeniowe spowodowane przestawieniem się organizmu matki na dostarczeniu wszystkiego dziecku, to znak aby się trochę oszczędzać Wskazania: ruch na świerzym powietrzu, pływanie, aqua, sport pod kontrolą fachowców,

4. Lekkie ciągnięcie więzadeł w obrębie macicy mogące powodować dolegliwości bólowe odcinak krzyżowego. Wskazania: lekkie masaże dolnych pleców, relaks w kąpieli

5. Żylaki Wskazania: trzymać nogi w górze w ciągu dnia, spać również z nn wyżej, nosić specjalne rajstopy

6. Osłabienie pęcherza spowodowane naciskiem dziecka na pęcherz, stąd częste korzystanie z talety

7. Zgaga Wskazania: pić wodę z utartych ziemniaków, zjeść orzeszki laskowe, wypić szklankę mleka

8. Gestozy – zatrucia ciążowe. Symptomy to: – gromadzenie się wody w tkankach – białko w moczu – ciśnienie powyżej 140/90

9. Przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego

SYMPTOMY, KTÓRE WYMAGAJĄ NATYCHMIASTOWEGO WYJŚCIA Z WODY:

– krwawienie z pochwy i upławy ( nie są dobre jak są tzw. Serowate lub ich zapach jest bardzo intensywny)

– pęknięcie pęcherza płodowego ( wychodzą wody płodowe kobieta to czuje)

– Strach tzw. Zimne poty, przyśpieszone tętno, przyśpieszony oddech, niepokój – podwyższona temperatura ciała, dreszcze

– napięcie (ciągnięcie) i bóle w dole brzucha oraz skurcze macicy

– nagle występujący ból w dole brzucha po prawej stronie oraz bóle w klatce piersiowej bóle i zawroty głowy, mdłości, wymioty, duszności, szum w uszach, zaburzenia widzenia (nie można tego ignorować!!!)

TRYMEST II – zalecenia do wody

Podczas zajęć uważać na:

– jamping (podskoki) można lecz bardzo małe i niezbyt długo
– nie wykonywać przechodzenia z leżenia na piersiach do leżenia na
grzbiecie i odwrotnie
– nie wykonywać żadnych bardzo dynamicznych obrot
ów ( gwałtowny ruch zbyt mocno napina mięśnie szczególnie w odcinku podbrzusza i brzucha

– nie wykonywać zbyt wysokich ( maksymalnie do wysokości kolana) kopnięć
– utrzymywanie dna miednicy
– wdech nosem, wydech ustami (oddychanie torem brzusznym)

TRYMEST IIl – zalecenia do wody

– nie wykonywać jamping (podskoki)
– nie wykonywać przechodzenia z leżenia na piersiach do leżenia na grzbiecie i odwrotnie
– nie wykonywać żadnych bardzo dynamicznych obrotów ( gwałtowny ruch zbyt mocno napina
mięśnie szczególnie w odcinku podbrzusza i brzuch
– utrzymywanie dna miednicy (wypychanie miednicy w przód)

Jak wygląda trening

Trening aqua fitness nie może trwać dłużej niż 50 minut. Z uwagi na właściwości środowiska wodnego, zmian termoregulacyjnych organizmu, a co za tym idzie i zmian fizjologicznych jakie zachodzą w organiźmie osób ćwiczących podczas prawidłowo- metodycznie (z zastosowaniem wszystkich zasad) przeprowadzonych zajęć. Trening aqua fitness w zależności od charakteru lekcji może trwać od 30-50 minut.

Zajęcia odbywają się na pływalni pod okiem instruktora (specjalisty w tej dziedzinie) Znajduje się on na brzegu, (niekiedy w wodzie) pokazując kolejne ruchy, poprawiając i korygując poszczególne ćwiczenia. Ćwiczenia wykonuje się przy muzyce. Zajęcia mogą odbywać się w płytkiej wodzie (do pasa), w wodzie o średniej głębokości (do klatki piersiowej-shallow water) i głębokiej (stopy nie dotykają dna basenu-deep water). Podczas zajęć podstawowym sprzętem są pasy wypornościowe. Dodatkowo używa się różnego rodzaju akcesoriów, które dodatkowo zwiększają opór: rurki piankowe (tzw. makarony:długie, krótkie), rękawice, aqua dyski, aqua twin, piłki, hantle, powersticki, itp. Dzięki tym przyborom mięśnie pracują efektywniej.

Przeciwwskazania i zalecenia

Każdy kto zamierza uczestniczyć w zajęciach aqua fitness powinien wziąć pod uwagę poniższe przeciwwskazania.

Choroby układu krążenia:

– niewydolność krążenia sercowo-pochodna,
– częstoskurcz napadowy na podłożu organicznej choroby serca,
– migotanie przedsionków jeżeli jest objawem choroby serca,
– zaburzenia rytmu na tle bloków przewodzenia,
– ostre i podostre zapalenie mięśnia serca,
– zapalenie wsierdzia,
– zapalenie osierdzia,
– wady serca wrodzone,
– zakrzepowe zapalenie żył,

Choroby przewodu pokarmowego:

– wrzód żołądka i dwunastnicy,
– ostry nieżyt żołądka,
– ostre zapalenie jelit,
– wirusowe zapalenie wątroby,
– zapalenie pęcherza i dróg żółciowych,

Przeciwwskazania okulistyczne:

– ostre i przewlekłe zapalenia spojówek,
– zapalenie woreczka łzowego,
– zapalenie twardówki,
– zapalenie i wrzody rogówki,
– zapalenie tęczówki i ciałka rzęskowego,
– zapalenie naczyniówki,
– zapalenie siatkówki,
– krwotok do ciała szklistego,
– odwarstwienie siatkówki,

Choroby ginekologiczne:

– stany zapalne narządu rodnego,
– mięśniaki macicy z krwawieniami,
– ciąża ale tylko 6 tygodni przed porodem,

Choroby układu oddechowego:

– zapalenie oskrzeli,
– zapalenie płuc,
– zawał płuc,
– zaporowa rozedma płuc,
– dychawica oskrzelowa w częstych napadach,
– odma samoistna,
– sarkoidoza,

Choroby układu dokrewnego:

– nadczynność tarczycy pełnoobjawowa,
– cukrzyca z powikłaniami,
– niedoczynność kory nadnerczy,

Choroby laryngologiczne:

– uszkodzenie małżowiny i przewodu słuchowego zewnętrznego,
– wyprysk lub czyraki małżowiny lub przewodu słuchowego zewnętrznego,
– rozlane zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego,
– ostre zapalenie ucha wewnętrznego,
– powikłania zapalenia ucha wewnętrznego,
– ostre i przewlekłe nieżyty trąbek słuchowych,
– choroby narządu przedsionkowego (np. błędnika),
– ostry i przewlekły nieżyt nosa i jam bocznych nosa,
– zapalenie migdałków podniebiennych,

Inne:

– stany pourazowe zagrażające udarem mózgu,
– ostre i przewlekłe zapalenia nerek,
– choroby reumatyczne w stanie nasilenia,
– choroby krwi o przebiegu ostrym i postępującym,
– wszystkie choroby przebiegające z podwyższoną temperaturą ciała.

Przeciwwskazania do zajęć aqua fitness zależą od jednostki chorobowej, jak również od jej zaawansowania. Czynniki te powinny być uwzględnione przez lekarza, który powinien zadecydować o dopuszczeniu lub zakazie uczestniczenia w zajęciach. Przeciwwskazania, które są powyżej wymienione mogą mieć charakter stały lub czasowy. Przeciwwskazania stałe dotyczą osób, u których rodzaj i zaawansowanie wady czy schorzenia wykluczają całkowicie wysiłek fizyczny w środowisku wodnym. Przeciwwskazania czasowe dotyczą osób w okresie rekonwalescencji po chorobach, które z powodu: osłabienia, możliwości wystąpienia nawrotu choroby lub powikłań nie powinny jeszcze podejmować wysiłku fizycznego lub przebywać w środowisku wodnym. Czas niezdolności do ćwiczeń musi określić lekarz indywidualnie dla danej osoby.

Czas zwolnień z zajęć w wodzie po chorobie

do 2 tygodni stan po przebyciu:
anginy,
grypy,
zapalenia zatok,
zapalenia ucha środkowego,
nieżycie górnych dróg oddechowych
od 2 do 3 tygodni stan po przebyciu:
zapaleniu płuc i opłucnej,
przebyciu kokluszu, świnki, odry
od 3 do 6 tygodni stan po zapaleniu:
wyrostka robaczkowego,
miedniczek nerkowych,
po napadzie kamicy nerkowej,
po ostrym rzucie choroby reumatycznej (jeśli odbyło się leczenie sanatoryjne)
od 6 tygodni do 6 miesięcy stan po zapaleniu:
wsierdzia,
mięśnia sercowego,
wirusowym zapaleniu wątroby,
ostrym zapaleniu nerek,
infekcji gruźliczej,
zapaleniu opon mózgowych,
zapaleniu otrzewnej,
stan po przebytym rzucie choroby reumatycznej (bez leczenia sanatoryjnego)

Honorujemy karty

Regulamin uczestnictwa w zajęciach Aqua fitness